Eisenstadti / kismartoni úti beszámoló
Első levél
Drága Nők! Elindultam! Hogy kitapossam Nektek az utat…
Az Esterházy Alapítvány kismartoni rendezvényeit fogom Nektek bemutatni ezen a hétvégén, hogy legközelebb csoportunk tagjaként kedvezményesen látogathassuk meg a legizgalmasabb előadásokat. Gyertek velem!! Menjünk együtt. 😊👠
Szeretettel:
Anna
Második levél
Drága Nők és Férfitársaink!
Alig 8 ezer forintba került a vonatjegyem oda-vissza. Kelenföldről indultam, de vágányzár miatt csak Csornáig jutottam. Viszont az Esterházy Alapítvány egy nagyon kedves munkatársa, Kati azonnal segítségemre sietett. Rövid autózás után megérkeztünk a Soprontól 20 kilométerre lévő lakompaki kastélyba. Lakompak vagy ahogy az osztrákok hívják Lackembach kiváló kirándulócélpont, akár autóval, akár kerékpárral vágunk neki az útnak.
Elfoglaltam a szobámat, mely a “Vogel Zimmer” azaz “madárszoba” nevet viseli. Ettől azonnal jó kedvem lett! Rövid pihenés után átsétáltam a természeti, interaktív- és élménymúzeumba.
A belső reneszánsz udvar árkádos folyosója arra inspirált, hogy első dolgom az legyen, hogy beöltöztem hercegkisasszonynak!
Mindegy hány éves vagy!! Ezt egyszer át kell élned!
A fotót Szilvi készítette, akinek köszönhetően magyar nyelvű vezetés is van a múzeumban kicsiknek, nagyoknak egyaránt. Az élménykiállítás jelentős vadászati résszel is bír… ne kerteljünk, ez is hozzátartozik emberiségünk történetéhez.
Két érdekes idézetet is találtam a kiállításon ezzel kapcsolatban:
A magyar vadászat szabályozása 1826-ból:
“Ha a vadászat nincs szabályozva, az ember arra lő, amit éppen eltalál.”
És a másik idézet ifjú Esterházy Pál hercegtől származik 1652-ből:
“Harmadik napon nyúlvadászatra indultunk. A szolga a malom felé lovagolt – de már ekkor teljesen be volt rúgva – a ló megbotlott és mindketten, a ló és lovasa azonnal szörnyethaltak.”
Az Esterházy Miklós által 1618-ban átépíttetett egykori Nyugat-Magyarország területén lévő lackembachi kastélyt 22 hektáros gyönyörűen gondozott park veszi körül. Az arborétum a Selitzabach patak mentén fekszik. Michael, a park gondnoka örömmel mutatja meg az itt található különleges természeti kincseket, az őshonos fákat és a köztük megbúvó modern művészeti alkotásokat.
Csend, nyugalom, a hely és a történelem tisztelete. Ez az érzés támadt fel bennem az első napon.
Úgy gondolom, a kastély és a hozzátartozó park nemcsak céges rendezvények, esküvők számára tökéletes helyszín, de elvonulások, meditációs táborok rendezésére is kiválóan alkalmas lehet.
Jó pihenést!
Anna
Harmadik levél
A mai nap is jól indult! 🌞
A lakompaki kastélyban eltöltött végtelenül nyugalmas éjszaka után 5 óra 20-kor ébredtem. Ez a korai napszakasz ugyanis, hajnali 4 és 6 között – a spirituálisan is gyakorlók ideje.
Szokásos módon bekapcsolódtam online a Sivánanda Jógaközpont reggeli 30 perces meditációjába, hogy utána az egy órás jóga, testgyakorlatok elvégzése, majd egy bőséges reggeli elfogyasztása után elinduljak mai úti célomra, Fraknó várába.
A Forchtenstein-kastély barokk épületegyüttese 511 méterrel a tengerszint felett található. És a szó igaz értelmében az Alpoktól északra fekvő terület gyöngyszeme.
A középkori vár 1622 óta Esterházy tulajdon. Miklós nádor majd fia, Pál hatalmas erődítménnyé változtatták a düledező épületet. Nem is csoda, hogy nem sikerült bevenni sem a töröknek sem a Bocskai és Bethlen seregeknek, de még az osztrákok is megkímélték!
A Soprontól 40 km-re fekvő “osztrák” várat a legépebben megmaradt magyar erődítményként tartják számon.
Három különböző állandó kiállítást csodálhatunk itt meg:
az Esterházy család történetét bemutató Ősgalériát, a fegyvergyűjteményt, mely Európa egyik legnagyobb, magánkézben lévő fegyvergyűjteménye – és a családi kincstárt.
De a kicsikről sem feledkeznek meg soha!! Az élménytúrák között nagy népszerűségnek örvend a Draculade, a teliholdas vártúra.
Nem tagadom, hogy mindig visszás érzéseim vannak, ha puskákat, ágyúgolyókat, buzogányokat, kardokat, sisakokat, páncélokat és minden egyéb harci felszerelést “kell” néznem. De itt olyan sok van ezekből és oly nagy precizitással, gondoskodással vannak kiállítva és ahogyan Gertrúd idegenvezető elmesélte – folyamatosan tisztogatva, karban – vagy mondjam úgy “életben vannak tartva” – hogy ahogyan elnézegettem ezeket a “pusztító tárgyakat” hirtelen olyan érzés kerített hatalmába, mintha megelevenedtek volna és egyszerre csak láttam magam előtt az embereket, a katonákat, a szanitéceket és mindazokat, akik valamilyen vélt vagy valós cél érdekében feláldozták a saját és mások életét! Szörnyű! Emlékezzünk rájuk! Mert csak a tárgyak maradnak…
És persze, ott van még a kincstár és a levéltár! És hirtelen láttam magam előtt Miklós nádort, aki imádott gyűjtögetni! És mindent összeszedett, amit csak tudott, a strucc tojásától kezdve a gyémántokig és a zsákmányoknak se szeri, se száma!
Az ember pedig semmit nem változik! Én is olyan vagyok, mint Miklós nádor! Iszonyatosan sok cipőm van! Szégyellem is magamat ezért.
És a levéltárban pedig őszintén bevallom a sírás kerülgetett. Körülbelül 10 kilométer hosszúságú papírtömeg, mely tanúskodik az elmúlt időkről, régi birtokokról, felhalmozott és elveszített vagy még meglévő vagyonokról.
Mennyi, mennyi munka, mennyi lelkesedés, vágy, igyekezet!! Remény!
Ember küzdj és bízva bízzál, hogy mindannak amit teszel legyen és van is értelme!!
És nem úgy járunk majd mi is, hogy az lesz a sorsunk mint a vár konyhájában lévő kalitkában tartott énekes madárkáknak! Ha ugyanis elcsendesedtek, a konyhai dolgozók azonnal tudták, hogy nagy a baj!! Szénmonoxid mérgezés veszélye állt fenn! Azonnal nyitották az ablakokat, ajtókat és rohantak ki a konyhából. Majd hozták az új madárkákat…
Fraknó vára igazi csoda!
Mindenképpen látni és átélni kell … és ha lehet tanulni az őseink jó és rossz cselekedeteiből.
Szeretettel:
Anna
Negyedik levél
Drága Nők és Férfitársaink!
Ma szelídebb helyen jártam, Fraknó vára után átadtam magamat a kulináris élvezeteknek.
A donnerskircheni Seehof-major területén található Esterházy biobirtokon vagy ismertebb nevén a Hofmarkton a helyi biogazdálkodásból származó termékek és vadspecialitások kaphatók illetve fogyaszthatók.
Ezen a környéken generációk óta foglalkoznak marhatenyésztéssel és a vadászatnak is nagy hagyománya van.
Minden megtalálható itt mi szem, szájnak ingere, a sajtkülönlegességek, a helyi zöldségek, a legkülönbözőbb mézek, a finom olajok, a frissen sült kenyér és a péksütemények és természetesen a vadspecialitások.
A helyi Esterházy vállalati egység a Pannatura nevet viseli és amellett, hogy munkahelyeket teremt aktív természetvédelmi tevékenységet folytat.
Gyerekeknek különösen nagy élvezet látni a szabadon élő haszonállatokat, szarvasmarhát, kecskét, kapirgáló tyúkokat.
De! Láttatok már rovarhotelt?
Én most láttam ilyet életemben először, itt a Hofmarktban. És tényleg! Csak úgy hemzsegnek a kukacok, a rovarok és a különböző repkedő apró lények az egymásra pakolt dobozkák körül.
A lakmározás és vásárlás mellett tehát még különleges élményekben is lehet részünk. Sőt, ha otthonról magunkkal hozzuk életlen késeinket, szerszámainkat, a helyi mesterek itt helyben megköszörülik.
Lovaskocsival pedig bejárhatjuk a biofarm területét.
A szabadon tartott állatok látványa eszembe juttatta a nemrégiben, a srí lankai utam során látott banánfán örvendező majmokat! Kambodzsában pedig egy helyi asszony elmesélte nekem a kutyagulyás receptjét… én már nem tudok húst enni…
De visszatérve a Hofmarktra, családos hétvégi kirándulásra tökéletesen alkalmas, hiszen a gyermekek számára is igazi paradicsom! Van itt játszóház, ugrálóvár és az elengedhetetlen pónilovaglás.
Alig várom, hogy legyen már egy unokám és így egy újabb ürügyem arra, hogy miért szeretnék én is ugrálni.
Szeretettel:
Anna
Ötödik levél
Drága Nők és Férfitársaink!
Sokan idegenkednek a francia nyelvtől. De én imádom. A zene pedig nem ismer határokat!
A képen Arnaud Bernard francia operarendező.
Szeretném Nektek bemutatni tehát a világ egyik legismertebb és nemzetközileg legfoglalkoztatottabb operarendezőjét! Arnaud Bernard 🌞
Aki tehát az ő rendezésében szeretné látni a Carment, az most megteheti!
A kiváló rendező színrevitelében a közönség Bizet Carmen című operáját a Szentmargitbányai Kőfejtőben láthatja. Premier: július 12.!!
A kőfejtő ma az egyik legszebb és legimpozánsabb szabadtéri színpad Európában.
Valerio Galli karmester vezényletével szólal meg Bizet Carmenja. Az előadóművészek 20 nemzetből érkeztek. És ahogyan Arnaud Bernard elmondta, igazi politikai előadást mutatnak be. A Carmen helyszíne egyszerre egy hollywoodi filmgyár és a spanyol polgárháború.
Szeretném kiemelni, hogy a színpadmester és a statiszták 70 százaléka magyar! Így az ő szorgalmuk, tudásuk és tehetségük nagy mértékben hozzájárul az előadás sikeréhez.
Ahogy a nélkülözhetetlen színpadi ügyelő, a budapesti Galács Attila elmesélte 27 éve oszlopos tagja a társulatnak, a Stage Manager pozíciót tölti be. Egész élete ehhez a helyszínhez kötődik, hiszen itt ismerte meg leendő feleségét is. A balerina már mind a két gyermekükkel áldott állapotban volt, amikor a kisszínpadon színre vitt produkciókban, a Don Giovanni-ban és a Szerelmi bájitalban táncolt.
Még egy pár szó a Kőfejtőröl: “Az UNESCO mind a tájegységet, mind pedig a Szentmargitbányai Kőfejtőt a világörökség részévé nyilvánította. A Szentmargitbányai Kőfejtő Európa egyik legnagyobb és legrégebbi kőfejtője. Már az ókorban felhasználták értékes mészkövét, amely egy őskori beltenger helyén keletkezett. A kőfejtőben ma is folyik a jó minőségű építőanyag kitermelése. Az innen származó mészkövet használták fel a bécsi Stephansdom építéséhez és restaurálásához, és a bécsi Ringstraße épületeinek anyagát is az itt kitermelt kő adta. A földtörténeti őskorban kialakult területen a 20. században számos nagy jelentőségű, köztük 25 millió éves leletet is találtak.”
Ha netán nem kapnánk jegyet az előadásokra, akkor sem kell tehát elkeseredni! Az izgalmas körbevezetés során a kőfejtő többmillió éves történetét ismerhetjük meg.
Forrás: https://esterhazy.at/hu
Hatodik levél
Drága Nők és Férfitársaink!
Folytatom burgenlandi kalandozásaimat. Megérkeztem Kismartonba (21,9 kilométerre Soprontól) vagy ahogy az osztrákok mondják Eisenstadtba.
A kastély és a körülötte kialakult kulturális élet a legfontosabb vonzereje a városnak! Már csak a gyönyörű barokk és neoklasszicista kastély látványa miatt is érdemes ide ellátogatni. De! Természetesen az időszakos és állandó kiállítások is rengeteg látogatót bevonzanak. Mi se maradjunk ki a látnivalókból! Mindig tudunk újat tanulni, látni, tapasztalni!
Elsőként a 2022- ben megnyílt „SCHEWA KEHILOT” azaz “”Hét település” című kiállítást néztem meg. Az időszakos tárlat az Esterházy hercegek szerepét és a védelmük alatt álló – az úgynevezett „Hét-településen“ élő zsidó közösséget mutatja be.
Egy kis történelmi kitekintés:
Nyugat-Magyarország ma Burgenlandban fekvő részén már a középkorban megemlítik az első zsidó lakosokat, Kismartonban pedig teljesen kialakult zsidó közösség élt rabbival, zsinagógával.
Esterházy Pál herceg ugyan I. Leopold császár 1670/71-es – a zsidóság Bécsből illetve Alsó-Ausztriából való kiutasítására vonatkozó rendelkezésének értelmében – 1671-ben szintén kiutasította a zsidókat Kismartonból, Mattersdorfból és Lakompakról, de 1676-tól újra betelepítette őket uradalma területére.
Az Esterházy uradalom tehát a “Hét- település” néven ismert zsidó közösségeknek nyújtott védelmet 1739-től 1848-ig. Ez az időszak a fellendülés korszaka mind gazdasági mind kulturális, mind szellemi és a társadalmi élet területén.
A kismartoni Esterházy-kastély Moreau-termében berendezett kiállítás a nyugat- magyarországi Esterházy uradalom zsidó közösségének részben ismeretlen és kevésbé kutatott történetét tematizálja elsőként a világon. A történelmi dokumentumok jelentős része a fraknói levéltárból származik. Ezen kívül térképeket értékes festményeket és műtárgyakat is megcsodálhatunk, melyek utalnak az akkori zsidóság életkörülményeire.
A hét, nagyjából 3000 lelkes település közé tartoztak: Köpcsény/Kittsee, Boldogasszony/Frauenkirchen, Kismarton/Eisenstadt, Nagymarton/Mattersburg, Kabold/Kobersdorf, Lakompak/Lackenbach és Sopronkeresztúr/Deutschkreutz.
A települések az uradalmi védelemért védelmi díjat fizettek a mindenkori fejedelmeknek. Cserébe büszkén „Hochfürstlich Esterházy Schutzjuden”- nek azaz “Esterházy fejedelmi védett-zsidónak” nevezték magukat.
Az uradalom 1848-as megszűnése után megszűnt a függőségi viszony is az Esterházy-családtól és a faluközösségek tovább haladtak immáron önállóan a fejlődés útján.
Egészen 1938 novemberéig, amikor is Burgenlandot zsidómentesnek nyílvánították, miután a zsidó lakosokat arra kényszerítették, hogy pár napon belül elhagyják otthonaikat, hazájukat. Így történt, hogy a “Hét- település” is – a nemzetiszocialista uralom alatt –
a zsidóüldözés áldozatául esett.
Tisztelet az áldozatoknak:
Anna חַנָּה
Forrás: https://esterhazy.at/hu/kiallitasok/schewa-kehilot
https://volksgruppen.orf.at/magyarok/stories/3165726/
https://www.burgenland.info/dc/detail/POI/ausstellung-schewa-kehilot
https://www.becsinaplo.eu/zsido-hitkozseg-az-eszterhazy-birtokon
https://de.m.wikipedia.org/wiki/Siebengemeinden_(Burgenland)
Hetedik levél
Drága Nők és Férfitársaink!
Még egy háromnapos hosszú hétvége sem elegendő arra, hogy a Magyar Versailles-ként is ismert fertődi kastélyhoz hasonlóan pompázatos kismartoni Esterházy-kastély állandó és időszakos kiállításait végig járhassuk.
Kitartás és fegyelem – ez a felirat olvasható az Esterházy Melinda hercegnő életét bemutató kiállítás molinóján.
A kiállítás a „Sok jóval ajándékozott meg az élet” címet viseli. V. Esterházy Pál feleségének, e rendkívüli asszonynak (1920 -2014), a prímabalerinának, a hercegné életének legfontosabb epizódjait ismerhetjük meg úgy, mintha egy színpadi cselekményt látnánk 5 felvonásban. A sok, sok viszontagságon keresztül ment utolsó hercegi pár így nem valamilyen távoli tüneményként él tovább az emlékezetünkben, hanem mint hús-vér emberek, akik minden nehézség ellenére is hűségesen kitartottak egymás mellett.
Kitartás és fegyelem, nem véletlenül tehát ez a kiállítás mottója!!
És ki gondolta volna, hogy a hihetetlen pompázatos műkincsekkel, értékes bútorokkal, festményekkel teli termek között továbbhaladva egyszerre csak egy Roy Lichtenstein szőnyegen találom magamat… az Esterházy-kastélyban!
Bevallom, ezt a kettősség: a modern és a klasszikus keveréke nekem nagyon tetszett! Ezt látni kell!!
Amúgy a leghíresebb amerikai pop-art művész szőnyegével és tapétájával díszített térben Franz Joseph Haydn osztrák zeneszerzőre emlékezhetünk.
Az Esterházy-kastély fénykora szorosan összefonódik Haydn nevével. A szimfónia és a vonósnégyes klasszikus műformájának kimunkálója közel harminc évig irányította a zenekart, miközben számos szimfóniát és operát írt. A 29 éves fiatalember először Esterházy Pál herceg, majd Esterházy “Fényes” Miklós herceg karmestereként a bécsi klasszikus stílus egyik legnagyobb mesterévé nőtte ki magát. Megismerkedett Beethovennel és 1781-ben Mozarttal, akinek jó barátja lett. Haydnnak köszönhetően a hercegi udvar operakultúrája európai hírnévre tett szert.
1770 és 1790 között Esterházy Miklós herceg vendégei között volt Mária Terézia, Goethe és a kor szinte valamennyi híressége.
A „Haydn Explosiv – európai karrier az Esterházy hercegi udvarban” című kiállítás a Sala Terrenában (elegánsan mondjuk olaszul, jelentése: földszint ☺️) mintegy 850 négyzetméteren tekinthető meg, láthatunk itt korabeli kottákat, Haydn szerződését, hercegi portrékat és egy különleges császári hintót s mindezt úgy, ahogy említettem, hogy közben Roy Lichtenstein pöttyös- csíkos szőnyegén lépdelhetünk.
A falakat pedig a játékos kékes tapéta díszíti Haydn, I. Miklós és II. Miklós herceg, valamint I. Ferenc császár portréjával. Egyszerűen lenyűgöző! Vicces, érdekes, nem várt élmény!!
A nagyon kedves idegenvezető, Mária a fontos információk mellett pedig érdekes anekdotákat is elmesél nekünk, például a Búcsúszimfónia történetéről, majd megnézhetjük a ma is használatban lévő Haydn koncerttermet is.
És most következik részemről a nagy sóhajtás! Mert ha az égiek is úgy akarják még egy Bösendorfer zongorához is leülhetünk.
🎶🎵🎶🎵🎶
Anna
Forrás: https://esterhazy.at/ueber-uns/die-stiftungen
Nyolcadik levél
🌞🌷Szeretném Nektek bemutatni Dr. Ottrubay István jogászt, az Esterházy Privatstiftung / Vállalat
(Magánalapítvány) vezető képviselőjét. Svájci állampolgár, ifjúságát Svájcban töltötte, majd amerikai és prágai kiküldetések után a rendszerváltás idején Magyarországra költözött. De immáron 23 éve Eisenstadtban (Kismarton) él.
Fogadjátok szeretettel az eisenstadti ~ kismartoni kiránduláson készült nagyinterjút:
~~ Zürich, New York, Prága, Budapest után, miért pont Eisenstadt?
- Esterházy Melinda hercegné hívására érkeztem Kismartonba, hogy tapasztalt menedzserként átvegyem az Esterházy tulajdon operatív feladatait. Nem volt könnyű az átállás, hiszen 7, 9 és 10 éves kisgyerekeinkkel érkeztünk. Az első időben még sokat jártunk vissza Budapestre, rokonaink is élnek ott, de a sok munka, tevékenység által végül Eisenstadt lett az otthonunk.
Eisenstadt kisváros, 16 ezer lakosával szinte mindenki mindenkit ismer. Sopron is egy karnyújtásnyira fekszik. Majdnem a konyhaablakomból rálátok. És persze Bécs is csak 45 percre van, Budapest elérhető másfél órás vonat úttal.
Ha így nézzük, Kismarton abszolút központi helyen van. Nem beszélve arról, hogy itt az osztrák, magyar együttélés mai napig rendkívül szoros. Ezért is bír nagy jelentőséggel, hogy az Esterházy Alapítvány munkája hűen tükrözze azt a tényt, hogy az Esterházy-család története kiemelt jelentőségű a magyar történelemben. A magyar nemesség nem ismerte a határokat.
A célunk az, hogy az Esterházy Alapítvány mai helyszínein élő környezetben mutassuk be a történelmet, akkor is, ha az nem mindig dicsőséges.
~~ Úgy tudom, hogy a kulturális rendezvényeket a gazdasági tevékenységekből finanszírozza az Alapítvány:
- Így van. Leginkább a 25 ezer hektárnyi erdő- és az 5 hektárnyi mezőgazdasági területeink adják a főbevételi forrásainkat. Ezeket saját magunk üzemeltetjük teljesen computerizált, óriási traktorokkal dolgozunk. Az Alaapítványok megalapítása óta 225 millió eurót fordítottunk kulturális turizmusra és a régió fejlesztésére.
~~ Az időszakos és állandó kiállítások is nemzetközi hírűek. Gondolok itt a Haydn vagy az Esterházy Melinda életét bemutató kiállításokra. De nagy visszhangja van a “Schewa Kehilot” avagy a “Hét- Település” nevet viselő tárlatnak is. A kiállítások mellett pedig igazán lenyűgöző, ahogyan a korabeli hercegi kastély termei, szobái helyre lettek hozva. Nagy élmény ezeket végigjárni. De persze, ne felejtsük el Fraknó várát és a lakompaki kastélyt sem! És a Kőfejtő fantasztikus opera előadásait! Lehet tudni, hogy hány látogató keresi fel az említett helyeket?
- 6 különböző helyszínen évente 60 féle rendezvényt tudunk megszervezni.
Ebbe beletartoznak, ahogy mondtad a kiállítások, az operaelőadások, de más kis- és közepes méretű programokat is szervezünk például magánszemélyeknek vagy cégeknek az esküvőktől az autóbemutatóig, de egészen nagy volumenű közérdekű rendezvényeink is vannak. Az összes lokációnkat évente 500ezren látogatják.
Jelenleg egy nagyszabású eseményre készülünk, Burgenland 100 éves alapításának méltó megünneplését szervezzük. Különleges esemény lesz ez, állófogadással, koncertekkel.
~~ A látogatónak nincs más dolga, csak átadni magát az élménynek, de a háttérben hatalmas munka folyik. Hogyan épül fel az Alapítvány vállalati struktúrája?
- Éppúgy mint minden modern, jól funkcionáló vállalkozás! 350 dolgozója van az Alapítványnak és körülbelül százötvenen kooperálnak velünk. 500 család egzisztenciája függ tehát attól, hogy jól végezzük a munkánkat. Évente kétszer találkozik a belső vezetéshez tartozó 6 illetve 18 ember és ezeken az alkalmakon üzletáganként megbeszéljük az aktuális helyzetet illetve együtt tovább gondolkozunk. Személyesen nekem fontos, hogy a vezetésben az utódjaimról is gondoskodjak.
Az Esterházy Vállalatnak 5 központi irányítású divíziója van, az erdőgazdálkodással és mezőgazdasággal foglalkozó Pannatura, az Ingatlankezelés, a Turizmus, Kultúra és Rendezvények, a Hospitality, valamint az Esterházy Borászat. Ezen túl minden divízió részére olyan szolgáltatásokat biztosítunk, mint például a pénzügy, számítástechnika, személyzeti osztály, jogi osztály és a vállalati kommunikáció (itt jegyzem meg, hogy egyetlen negatív hírt 100 pozitív üzenettel lehet ellensúlyozni). Mindegyik üzletág egyformán fontos, egyik sem működik a másik nélkül. A projektjeinket három, de minimum egy éves előzetes tervezéssel valósítjuk meg.
~~ Bevallom, nekem mint mentálhigiénés szakembernek különösen szimpatikus, hogy cégen belül foglalkoztat az Esterházy alapítvány saját pszichológust:
- Akkor pontosítom, kapcsolatban vagyunk egy pszichológiai intézménnyel és a munkatársainknak évi 4 ingyenes konzultációt biztosítunk. A tapasztalat azt mutatja, hogy 4 alkalom elég is arra, hogy a nem túl súlyos problémák új megvilágításba kerüljenek.
~~ Lassan az interjúnk végéhez érünk.
Itt szeretném megköszönni a lehetőséget, hogy mint a 26ezer fős női csoportom szóvivője részt vehettem az Esterházy Alapítvány rendezvényein, megismerhettem az Alapítvány működését és mindezen élményt, tapasztalatot megoszthattam.
De kifejezetten nekünk, 50 feletti nőknek és férfiaknak mely rendezvényt ajánlanád?
- Azt gondolom, bármelyik kulturális rendezvényünk – legyen szó az operaelőadásokról a kőfejtőben, a classic. Esterházy koncertsorozatról, vagy az őszi HERBSTGOLD Fesztiválról – izgalmas lehet. De persze jó szívvel ajánlom a családi programjainkat, a biopiacot vagy aki csak pihenni, a hétköznapi hajtásból kikapcsolódni szeretne, lehetőség van az elvonulásra, a csendes napokra is a lakompaki kastélyban.
A célunk az, hogy ahogyan a magyarok természetes módon elmennek a horvát tengerpartra vagy kirándulnak Erdélyben, ugyanúgy magától értetődően jusson eszükbe Eisenstadt.
Nincsenek határok.
~~ Köszönöm az interjút.
Írta: Büky Anna