Büky Anna író ezúttal is különös érzékkel talált rá interjúalanyaira. Hetedik kötete arcéleket villant fel, miközben életutakat hoz premier planba - megpróbáltatásokkal, újrakezdésekkel, örömökkel és a kiteljesedés vágyával.
Milyen minőségben akarod eltölteni az életed hátralévő részét? Ötven felé közeledve az emberek általában azt hiszik, az út innen már csak lefelé vezet. Büky Anna és Ross Andrea pont az ellenkezőjét vallják. Az ötödik X ugyanis a szó igaz értelmében határkő, amelyhez elérkezve már senki és semmi nem akadályozhat meg minket abban, hogy feltegyük magunknak az élet legfontosabb kérdéseit: kik vagyunk, hová tartunk, és mit akarunk még elérni.
"De mitől is változott volna meg? A legújabb feleségétől? Vagy a legújabb autójától?"
Azok az evangélikus kötődésű, egymásnak (néhány kivétellel) ismeretlen kortársak, akik e könyvben megszólalnak, eltérő életeket élnek.
Élnek fővárosban és vidéken, értelmiségiek és munkások, nők és férfiak.
Mégis, ha feltesszük nekik a kérdést, hogy beszélhetünk-e Istenről, az Istennel való személyes kapcsolatukról, azonnal létrejön a konszenzus.
Egy sokévszázados múltra visszatekintő, egykor gazdag földbirtokos magyar nemesi família letűnt világa, széthullásának huszadik századi története elevenedik meg e bátor könyv lapjain. Családregény, ha tetszik, noha nem szélesen hömpölygő elbeszélés. Inkább két női hangra írott lírai dialógus: mintha nagymama és unokája személyes naplójegyzetei feleselnének egymásnak.
"Mi ez a könyv? Lektűr? Hiszen egy szuszra végigolvassuk, eszünkbe se jut letenni. Vagy történet szép, új világunkról? Amikor majd egy kicsit gazdagabbak leszünk, unatkozunk is talán, a fiatal bankárok pedig félistenekké nőnek a szemünkben? És milyen a kifáradt házasság? A házasságtörés? Milyen egyedül élni? Mi a kompromisszumok ára? És a nő-nő közötti kapcsolat alternatívája lehet az előbbieknek? Büky Anna a saját útját járja.
"Mert nincs ennél szebb, nincs ennél felemelőbb, ezekért a pillanatokért érdemes élni! És jó meghalni! Azért ragyogsz, mert ott áll veled szemben az, akit szeretsz, akiről azt hiszed, hogy szeretők vagytok. És kinyújtod felé a kezed. Mert mindig az előtted álló az igazi!"
"...és csak futott, futott, futott és a kilenc hónap óta most először érezte úgy, hogy boldog, mert tudta, hogy még várnak rá a szerepek. Az igaziak. A kötetet szerkesztette: Márton László Márai Sándor-díjas író. ,,Büky Anna elbeszélései olyan hétköznapi történetek, hogy aki elolvassa őket, kénytelen felülbírálni a hétköznapiság benne élő fogalmát.
Szép írások. Némelyik megrendítő. Öntörvényű és szerény, korszerű és korszerűtlen. Török szultán háreme, egy nő salátát készít a konyhában, szórakoztató műsort vezet a tévében egyférfi. Közben az író makacsul figyeli saját magát: ki vagyok én, s mitévő legyek? A létezés érdekli, a legközönségesebb Semmi, a mindenütt jelenlévő metafizikus tér.
Anyagi gondjai vannak? Ha netán nincsenek, akkor is, vajon van elég pénze ahhoz, hogy akár legmerészebb álmait is megvalósítsa? Ez a könyv megmutatja Önnek a jómódhoz, az anyagi függetlenséghez és a biztonsághoz vezető utat, amely nem csupán a "szerencsések" és a "szupertehetségesek" számára járható.
Ne tápláljunk elfojtással kapcsolatos negatív érzelmeket a szívünkben, mert idővel elkezd dagadni, mint egy kisgömböc s aztán kidurran, pont, amikor nem vagyunk rá felkészülve.
Miért nincs elég önbizalmam? Hol vannak a saját határaim? Miért irigyek a mamák a lányaikra? Miért nem támogatják az apák a fiaikat? És egyáltalán miért kell tudni a szülőnek mindig mindent jobban? Miért érzem úgy, hogy elfogy az életenergiám?
Büky Anna legújabb könyvét tartja kezében az olvasó. Öt barátnő az élet közepén.
Amikor már azt gondolták, nyugodt évek következnek...
A legnagyobb kérdés, hogy a megtanult életvezetési stratégiák éles helyzetben mennyire működnek.